The Florida Bar
www.floridabar.org

Standing Committees
Federal Court Practice


The Federal Court Practice Committee serves as the Bar's liaison to the federal courts, federal bar organizations in Florida, the Eleventh Circuit Judicial Conference, and others interested in federal practice. The Committee distributes to Bar members proposed changes to the federal rules, including local rules for federal courts in Florida, and publishes the Guide to Judicial Practices in Florida's Federal Courts, which describes the practices of individual federal judges in all three Districts and the Eleventh Circuit Court of Appeals. The Committee also maintains the Federal Corner on the Bar's website, and hosts the Federal Judicial Roundtable at the annual meeting of the Florida Bar.
Staff Contact    Lani Fraser

 OfficeCityTerm
Brian Richard Harris Chair Tampa  2019
Sherril May Colombo Vice Chair Miami  2019
Andrew James Doyle Vice Chair Washington  2017
Gary Richard Jones Vice Chair Gainesville  2017
Thomas N. Palermo Vice Chair Tampa  2018
Ian M Comisky Board Liaison Philadelphia  2017
Traci Abrams *Representative Tallahassee  2017
Brett Alan Barfield Miami  2017
Lee Ann Bennett, Clerk of Ct *Representative Tampa  2017
Patrick Edward Betar Coral Gables  2017
George Walter Bush, Jr. Stuart  2017
Rosemary T Cakmis Orlando  2018
Jonathan David Colan Miami  2017
Jennifer Waugh Corinis Tampa  2018
Ileana Cruz Miami  2018
Caryl Emerson Delano Tampa  2018
Devang Desai Coral Gables  2018
Joseph A DeMaria Miami  2018
Paul Andrew Donnelly Gainesville  2017
Charlene V Edwards-Honeywell Tampa  2019
Jeremy Todd Elman Miami  2017
Joe Falzone *Representative Miami  2017
Thomas Marshall Findley Tallahassee  2019
Irene Bassel Frick Tampa  2017
Jerry Martin Gewirtz Tampa  2019
Lawrence Dean Goodman Coral Gables  2018
Lindsay Saxe Griffin Tampa  2019
Matthew Frank Hall Tampa  2017
Robyn Sue Hankins Jupiter  2017
Kelley Clement Howard-Allen Tampa  2019
Dotie Joseph Ft Lauderdale  2019
Jason Patrick Kairalla Miami  2017
Dora Faye Kaufman Miami  2018
Philip R. Lammens Ocala  2019
Steven M Larimore Representative Miami  2017
Amanda Levy-Reis Fort Myers  2018
Samuel Abraham Lewis Miami  2017
Brett Drew Lieberman Ft Lauderdale  2019
Sheryl Loesch *Representative Jacksonville  2017
Jessica Jo Lyublanovits Representative Pensacola  2017
Ana Maria Martinez Miami  2019
Erik R Matheney Tampa  2018
William Donald Matthewman West Palm Beach  2019
Mac Richard McCoy Fort Myers  2019
Thomas Meeks Representative Miami  2017
Mary Kathryn Anderson Mills Ocala  2018
Nicole Deese Newlon Tampa  2018
James Edward Nutt West Palm Beach  2019
Jodi Ann Pandolfi Jersey City  2018
Eileen Lynskey Parsons Miami  2019
Yohance Asim Pettis Tampa  2019
Anitra F Raiford Tampa  2018
Philip E Rothschild Fort Lauderdale  2019
Terry Marcus Sanks Orlando  2019
Amanda Arnold Sansone Tampa  2018
Preethi Sekharan Stuart  2019
Julie Simone Sneed Tampa  2019
Neal Russell Sonnett Miami  2019
Karen Kinkennon Specie Tallahassee  2017
Lauren Louise Stricker Tampa  2019
Tina Marie Talarchyk Palm Beach  2017
Ashley Elizabeth Bruce Trehan Tampa  2018
Osvaldo Vazquez Washington  2018
Melissa Damian Visconti Miami  2018
Khurrum Basir Wahid Fort Lauderdale  2018
April Y Walker Orlando  2019
Katherine Earle Yanes Tampa  2018
James Dennis Young Jacksonville  2017
Andrew Bryan Zelmanowitz Fort Lauderdale  2019
 
* Public Member


Agenda

[Revised: 7-1-2016]