The Florida Bar
www.floridabar.org

President’s Pro Bono Service Award Recipients by year

1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998

1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014


1982
Ralph Artigliere, Lakeland
Kenneth S. Beall, Jr., Palm Beach
Russell E. Carlisle, Ft. Lauderdale
William M. Chanfrau, Daytona Beach
Leon Blakely Cheek, III, Altamonte Springs
Irwin A. Connelly, Bunnell
C. Andrew Coomes, Orlando
Lyman T. Fletcher, Jacksonville
Clara Floyd Gehan, Gainesville
Judith Ann Ginn, Wildwood
Baya Harrison, III, Tallahassee
Mayo C. Johnston, Panama City
Ira J. Kurzban, Miami
Michael S. Moreland, Ft. Myers
Michael F. Novilla, St. Petersburg
Stephan Jay Ross, Tampa
Richard J. Saliba, Ft. Pierce
Back to Top


1983
Harvey Martin Alper, Altamonte Springs
Ben F. Barnes, Marianna
William Bill Barnett, Orlando
Neil Chonin, Coral Gables
Julian Edward Collins, Lake City
Linda A. Conahan, Ft. Lauderdale
Burton Cornell Conner, Okeechobee
Whitney Hugh Cotney, Jacksonville
Joseph Cardwell Fuller, Ft. Myers
Harry Allison Johnston, II, West Palm Beach
Jacalyn Nichols Kolk, Tampa
Philip John Padovano, Tallahassee
Shon Alan Saxon, Gainesville
W. Denis Shelley, Daytona Beach
James Vanderplas, Indian Rocks Beach
Robert Arthur Young, Bartow
Back to Top


1984
Jon Harmon Anderson, Lakeland
Robert Stanley Appleton, Marathon
William Reid Clifton, Cocoa
Cecil L. Davis, Jr., Tallahassee
Kenneth S. Davis, Gainesville
Rafael E. “Ralph” Fernandez, Tampa
Donald T. Franke, Naples
Samuel R. Hillman, Clearwater
Walton B. Hunter, Tavares
Thorwald John Husfeld, Deland
Milton Kelner, Miami
Robert Gordon Kerrigan, Pensacola
Carroll L. McCauley, Panama City
Hugh T. Maloney, Ft. Lauderdale
Richard Joseph R. Parkinson, Orlando
John “Jack” Scarola, West Palm Beach
William J. Sheppard, Jacksonville
Back to Top


1985
Terrence William Ackert, Orlando
Joan Helen Bickerstaff, Melbourne
Michael Lee Bryant, Gainesville
Henry M. “Hank” Coxe, III, Jacksonville
Michael Dubiner, West Palm Beach
Jose Antonio Garrido, Jr., Miami
John C. Guerriero, Ft. Pierce
James W. Kynes, Tampa
Susan Sheppard Lazier, Key West
Walter W. Manley, II, Lakeland
David Paul Montgomery, Bradenton
Cathi C. O’Halloran, Tallahassee
John Michael Passidomo, Naples
Ronald Greg Thornton, Port Richey
John Dirffie Tyler, Daytona Beach
R. John Westberry, Pensacola
William J. Zloch, Ft. Lauderdale
Back to Top


1986
Samuel Thomas Adams, Panama City
Ronald V. Alvarez, West Palm Beach
Marvin Wecker Bingham, Jr., Gainesville
Jack Thomas Edmund, Bartow
Sally Harris Foote, Clearwater
Sandra Torcise Fowler, Key West
Kenneth Roy Hart, Tallahassee
Harry Michael Hipler, Dania
H. Randolph Klein, Ocala
Richard Craig Milstein, Coral Gables
Samuel John Morley, Pensacola
John G. Pare, Tampa
John C. Patterson, Jr., Sarasota
Gerald Sheldon Rutberg, Casselberry
Kimberly Sands, Daytona Beach
Stephen Duane Thompson, Ft. Myers
Louis B. Vocelle, Jr., Vero Beach
Waddell Arlie Wallace, II, Jacksonville
Michael Raymond Walsh, Orlando
Back to Top


1987
Terrence William Ackert, Orlando
William H. Andrews, Jacksonville
Dan Phillip Brawley, Lakeland
Rowlett W. Bryant, Panama City
Charles J. B. Cino, Daytona Beach
Patrick G. Emmanuel, Pensacola
Thomas Kenwood Equels, Miami
Bobbie Lee Eubank, Gainesville
Saxton Robert Gaskin, III, Clearwater
Julian R. Hanley, Naples
Stephen P. Hoskins, Ft. Pierce
Alice Ruth Huneycutt, Tampa
William Hamlin Kilby, Ft. Lauderdale
Gregory Charles Meissner, Bradenton
Steven Lauren Seliger, Quincy
Charles Raymond Stepter, Jr., Orlando
Michael A. Viscomi, West Palm Beach
Back to Top


1988
Robert Lee Appleget, Jr., Ocala
Rosemary E. Armstrong, Tampa
Jean Gillespie Booher, Ft. Lauderdale
Joseph Glenn Bywater, Lakeland
John B. Carr, Pensacola
Clyde Mabry Collins, Jr., Jacksonville
Meredith Craig, St. Petersburg
Donald N. Crowell, Orlando
Thomas E. Cushman, St. Augustine
John Paul Fleck, Jr., Bradenton
Crisse Bates Foster, Palm Bay
Kathleen Carol Fox, Gainesville
William Adams Lewis, Panama City
John Bolling Powell, IV, West Palm Beach
Maurice Rosen, North Miami Beach
Robert A. Sandow, Live Oak
Joan Stewart, Tallahassee
David Clayton Weigel, Naples
Carol Ann Wolf, Tavernier
Back to Top


1989
Herbert Lee Allen, Jr., Orlando
Sandra Gail Atkins, Panama City
Robert B. Bennett, Jr., Sarasota
Barbara A. Burkett, Gainesville
Pamela D. Cichon, Daytona Beach
William Gentry Crawford, Jr., Hollywood
Marlin Marion Feagle, Lake City
G. Tiny Geiger, Tampa
Charlotte I. Hunter, Ocala
Jeffrey Michael Kirsch, Stuart
David J. Lillesand, Miami
Julie Osterhout, Cape Coral
Robert E. Pyle, Winter Haven
Kenneth Steven Rappaport, Boca Raton
Louis Francis Ray, Jr., Pensacola
Richard M. Smith, Tallahassee
Robert E. Warren, Jacksonville
Thomas Edmondson Whigham, Sanford
Douglas Mark Williamson, St. Petersburg
Back to Top


1990
Martin Gerald Brooks, Hollywood
Pamela Arianne Brown, Deland
Patrick Desmond Doherty, Clearwater
Patrick James Faucheux, Panama City
Ricardo A. Fernandez, Tampa
Gwendolyn Elaine E. Gibson, Jacksonville
James Kellogg Green, West Palm Beach
Pierce James Guard, Jr., Lakeland
Douglas Martin Halsey, Miami
Charles Emil Heim, Jr., Indian Harbour Beach
Norman Linder Hull, Orlando
Michael W. Johnson, Ocala
Martha Ann Lott, Gainesville
Pamela S. Mac’Kie, Naples
Donald Francis O’Connell, Venice
Karen Lynn Oehme, Tallahassee
Timothy McManus Ryan, Dania
Evett Louise Simmons, Port St. Lucie
Daniel Mark Soloway, Pensacola
Joseph Bryan Wolkowsky, Tavernier
Back to Top


1991
Eddie Mack Anderson, Lake City
Mitzi Cockrell Austin, Gainesville
Vanda Y. Bayliss, Sarasota
M. Robert Blanchard, Pensacola
Sara Blumberg, Boynton Beach
M. Thomas Bond, Jr., Ocala
Timothy Craig Campbell, Panama City
Samuel George Crosby, Lakeland
V. James Dickson, St. Petersburg
Theresa Bland Edwards, Ft. Lauderdale
Donald Arthur Gifford, Tampa
Diego Handel, Ormond Beach
William Huggett, Miami
Sally Dee Millward Kest, Orlando
Wayne Raymond McDonough, Vero Beach
John Michael Passidomo, Naples
George “Buddy” E. Schulz, Jr., Jacksonville
Steven P. Shea, Marathon
William Eugene Sizemore, Tampa
William Mark Stern, Maitland
David Gregory Tucker, Tallahassee
Back to Top


1992
Janice F. Bessinger, Lake City
Ronald Ira Cole, Ocala
Richard J. D’Amico, Ormond Beach
Karen A. Gievers, Miami
Pierce James Guard, Jr., Lakeland
Ralph Vincent “Terry” Hadley, III, Winter Park
Randall Wayne Hanna, Tallahassee
Jeffrey Allen King, Sarasota
Karen Boroughs Lopez, St. Petersburg
Linda Weinhold McIntyre, Coral Springs
Roger N. Messer, Port St. Lucie
David W. Palmer, Destin
Marina Stevens Roach, Naples
Robert M. W. Shalhoub, West Palm Beach
F. Emory Springfield, Gainesville
Edward Leonard Stahley, Merritt Island
William A. Van Nortwick, Jr., Jacksonville
William Gerard Warner, Panama City
John W. Wilcox, Tampa
Back to Top


1993
Michael Alan Bedke, Tampa
Charlotte Elaine Brayer, Tallahassee
Matthew James Comisky, Philadelphia, Pennsylvania
Richard Domenick Custureri, Ocala
John Fletcher Daniel, Panama City
William E. Evans, Jr., Bartow
Linnes Finney, Jr., Fort Pierce
William Stephen Graessle, Jacksonville
David Brian Haber, Coral Gables
Michael Halpern, Key West
Jane Kreusler-Walsh, West Palm Beach
Michael Leddy O’Neill, Daytona Beach
George Thomas Paulk, II, Cocoa Beach
James M. Russ, Orlando
Robert P. Scheb, Sarasota
Jeanne Marie Reichrath Singer, Gainesville
James Dunwoody Swearingen, Pensacola
Allan Howard Terl, Ft. Lauderdale
Craig Christopher Villanti, New Port Richey
Robert David Young, North Ft. Myers
Back to Top


1994
J. Nickolas Alexander, Jr., Orange Park
Brian Peter Battaglia, St. Petersburg
Jerri Ann Blair, Tavares
Edwin M. Boyer, Sarasota
Kathryn Eckerlein Errington, Pensacola
Nancy Wood Gregoire, Ft. Lauderdale
Charlene G. Guller, Key West
Christine P. Hissam, Naples
Frederick Laurence Koberlein, Lake City
Clark David Lochridge, Fern Park
Alexander C. MacKinnon, Orlando
Ellen Sly Masters, Bartow
Elizabeth Maria Schwabedissen, Miami
Robert Alan Shimberg, Tampa
Anne Talbot, Washington, D.C.
Joseph Tomberg, Wabasso
Robert L. Travis, Jr., Quincy
Frank D. Upchurch, III, St. Augustine
Terence John Watterson, Palm Beach Gardens
Jeffrey Pat Whitton, Panama City
E.A.W. “Pan” Zettler, Williston
Back to Top


1995
J. Victor Africano, Jr., Live Oak
Thomas Porter Bell, Pembroke Pines
Joye Marie Clayton, Gainesville
Jane Louise Cornett, Stuart
Caroline Carthage Emery, Jacksonville
Jonathan Edward Hausburg, Sarasota
Harley Herman, Leesburg
David Brooks Kundin, Tallahassee
Warren Thomas LaFray, Clearwater
Alan Isaac Mishael, Miami
Carol C. Murphy, Lakeland
Harold D. Oehler, Tampa
Julie Lynne Ozburn, Holly Hill
Christopher Nida Patterson, Panama City
Melinda Paniagua Riddle, Naples
Louis Kahn Rosenbloum, Pensacola
Siobhan Helene Shea, Palm Beach
Tegan Slaton, Key West
Pearl Crosby Smith, Cocoa
William David Wallace, Washington, D.C.
Dorothea Watson, Orlando
Back to Top


1996
Louis Vincent Cianfrogna, Titusville
Graham Clarke, Panama City
Ivan Kensey Clements, Jr., Deland
Cynthia L. Cox, Vero Beach
Robert Franklin Dallas, Atlanta, Georgia
Jessica Calvert Dumas, Jacksonville
Sara Vermelle Fielding, Lakeland
Josephine Gagliardi, Ft. Myers
Cary Augustus Hardee, II, Madison
William Charles Henry, Bradenton
John Alexander Jabro, Key Largo
Charles Daniel Jamieson, West Palm Beach
Richard Thomas Jones, Gainesville
John Marshall Kest, Orlando
Nancy Moate Ley, Clearwater
William Douglas Marsh, Pensacola
Robert A. Mick, Tallahassee
Richard Craig Milstein, Miami
David Thomas Price, Deerfield Beach
Gilbert Michael Singer, Tampa
Carol Ann Volini, Ocala
Back to Top


1997
Leonard Albert Barrow, Jr., Melbourne
Bruce Beuford Blackwell, Orlando
Barbara Ann Burns, Chicago, Illinois
Raymond Francis Brady, Gainesville
Susan Lynn Chapman, Sarasota
Stephen Herre Echsner, Pensacola
Joseph P. George, Jr., Key West
Alice Julia Graves, Vero Beach
Frank Allan Kreidler, Lake Worth
Henry Latimer, Ft. Lauderdale
Dominic C. MacKenzie, Jacksonville
Teresa Byrd Morgan, Lake City
Kimberlee Ann Nagel, Lakeland
Stewart Oliver Olson, St. Petersburg
Abigail Price-Williams, Miami
Warren Russell Ross, Punta Gorda
Lou Tally, Mount Dora
Cerese Crawford Taylor, Tampa
Timothy Michael Warner, Panama City
Sarah Hague White, Daytona Beach (posthumously)
Harriet Williams Williams, Tallahassee
Back to Top


1998
Jodi Marie Anderson, Tavares
Gypsy Cowherd Bailey, Tallahassee
Charles Bennett Bollinger, III, Panama City
Jill Jacob Burzynski, Naples
A. Thomas Connick, Jr., Deerfield Beach
Mary Alice Ferrell, Sarasota
Frank M. Gafford, Lake City
Robert James Gorman, Ft. Pierce
Lynne Hankins-Fielder, Key West
Kelly B. Hardwick, III, Bartow
Norberto Sergio Katz, Orlando
Joseph D. Lorenz, Ft. Walton Beach
Margaret Diane Mathews, Tampa
Joseph Clay Meux, Sr., Jacksonville
Roger W. Plata, St. Petersburg
Robert Rivas, Boca Raton
Phyllis M. Rosier, Starke
Vance Edwin Salter, Miami
Dwight W. Severs, Titusville
Michael Bryant Wingo, Daytona Beach
Howard Jeffrey Wunderlich, East Islip, New York
Back to Top


1999
Calvin Joseph Allen, Key West
Robert Lee Appleget, Jr., Ocala
Terry Lytle Bledsoe, Altamonte Springs
James Andrew Conway, Stuart
George T. Dunlap, III, Bartow
Ross Mathew Goodman, Pensacola
Lloyd C. Hawthorne, Live Oak
A. Margaret Hesford, Lauderdale Lakes
David Albert King, Orange Park
Elizabeth R. Mannion, Clearwater
Sidney Lewis Matthew, Tallahassee
Catherine Gail Novack, Tampa
Marilyn Wolf Peterson, Gainesville
Lawrence James Phalin, Orlando
Stephen Ralph Ponder, Daytona Beach
Bonnie Kay Roberts, Bonifay
Richard Brian Simring, Miami
Kurt Alan Streyffeler, Ft. Myers
Stanley Robert Swartz, Bradenton
Gary A. Woodfield, Palm Beach
Back to Top


2000
Anne V. Gallagher Alper, Ft. Lauderdale
Deborah J. Andrews, Ponte Vedra Beach
Joy Anne Bartmon, Boca Raton
Conrad Cecil “Sonny” Bishop, III, Perry
Mikele Stander Carter, Blairsville, Georgia
Russell Lyle Cheatham, III, St. Petersburg
John Richard Cook, Okeechobee
John David Dumbaugh, Sarasota
Susan Whaley Fox, Tampa
Amy Ellen Goodblatt, Orlando
Alexander John Gordon, Punta Gorda
Larry D. Hardaway, Lakeland
Bruce Edward Hoffman, Gainesville
Samuel S. Jacobson, Jacksonville
M. Catherine Lannon, Tallahassee
Patrick M. Magill, Orlando
Joel Margules, Panama City
John W. Merting, Pensacola
Keith Marshall Schenck, Inverness
Holly R. Skolnick, Miami
Joseph J. Vetrick, Key Largo
Back to Top


2001
Bryan Lee Albers, St. Petersburg
Nina Nigest Ashenafi, Tallahassee
Michael S. Becker, Daytona Beach
Mark Alan Bednar, Pensacola
Jeffry Jon Branham, Orlando
Thomas W. Brown, Lake City
J. Kevin Carey, Tampa
Lawrence Gordon Chadband, Lakeland
Mary Day Coker, Gainesville
Billy-Joe Hoot Crawford, Panama City
Josephine Gagliardi, Ft. Myers
Peter Thomas Gianino, Stuart
Marvin C. Gutter, Fort Lauderdale
Edward Pendleton Jackson, Jacksonville
Gerald Israel Kornreich, Miami
John Edwin Moxley, Ocala
William O’Neil, III, Longboat Key
Adam D. Palmer, Boca Raton
Julie Glocker Pierce, Melbourne
Helen Howell Sundgren, Naples
Richard E. Warner, Marathon
Back to Top


2002
N. Albert Bacharach, Jr., Gainesville
Thomas Richard Bakkedahl, Ft. Pierce
Robert Thomas Bergin, Jr., West Palm Beach
John Thomas David, Ft. Lauderdale
Celia Ellen Deifik, Naples
Jerry W. Gerde, Panama City
John Michael Keller, Brooksville
David Patrick Kirwan, Marathon
Alex D. Littlefield, Jr., Tallahassee
Merette Oweis, Lakeland
James Justice Partlow, Sanford
Robert Louis Peters, Jr., Fernandina Beach
Richard Barton Ray, Bradenton
Patricia Ann Redmond, Miami
James Clayton Runyon, St. Petersburg
Hala A. Sandridge, Tampa
Thomas Edward Stone, Madison
Maurice Wagner, Deltona
G. Charles Wohlust, Winter Park
Back to Top


2003
Catherine F. Ackerman, Ocala
Sher L. Allan, Panama City
Susan Meyer Barber, Lake Wales
Paul Richard Berg, Vero Beach
Susan H. Bingham, St. Petersburg
Kathleen McCarthy Bishop, Perry
F. Blane Carneal, Ft. Lauderdale
Bruce Richard Conroy, Tallahassee
Susan Fagan, Daytona Beach
Daniel Patrick Faherty, Cocoa
Richard James Fowler, Key West
Gary Lloyd Kornfeld, West Palm Beach
Richard A. Leigh, Winter Park
Christopher Alan Likens, Sarasota
Katherine Bliss Para, Jacksonville
Sharon W. Potter, Pensacola
James Randall Stokes, Pensacola
Cynthia Stump Swanson, Gainesville
Jacqueline Marie Valdespino, Miami
Gwynne Alice Young, Tampa
Back to Top


2004
Michael Louis Guttmann, Pensacola
Robert Saul Cohen, Tallahassee
Guy W. Norris, Lake City
Alan Matthew Pickert, Jacksonville
Richard Alan Perry, Jacksonville
Jack Helinger, St. Petersburg
Irwin A. Connelly, Bunnell
Walter Merritt Green, Gainesville
Chris M. Ballentine, Orlando
Sheryl Diane Snodgrass, Lakeland
Robert Conrad Meyer, Miami
Paulette R. Pace, Bradenton
Edward M. Waller, Jr., Tampa
Allen Nathaniel Jelks, Jr., Panama City
Joseph N. Nusbaum, Boca Raton
Christine E. Puto-Murray, Marathon
Nancy Wood Gregoire, Ft. Lauderdale
Portia Beth Scott, Stuart
John Joseph Cassidy, Jr., Naples
David A. Bentley, Washington, D.C.
Back to Top


2005
Matthew Patrick Coglianese, Miami
D. Patrick Dalton, Ocala
Martin Robert Dix, Tallahassee
Joanne Fanizza, Ft. Lauderdale
William Robert Garrett, Panama City
Diego Handel, Daytona Beach
Beth Harlan, Lakeland
Nancy Carol Holliday-Fields, Lake City
Deborah Marie Hooker, Okeechobee
Richard Allen Horder, Atlanta, Georgia
Joseph Steven “Joe” Jackson, Gainesville
Aileen Naja Josephs, West Palm Beach
Jacqulyn Mack, Englewood
James Michael Magee, Orlando
Kathleen Schin McLeroy, Tampa
Michael I. Miller, Sanibel
Steven Edward Quinnell, Pensacola
Chad Steven Roberts, Jacksonville
Kenneth F. Tworoger, Micco
James M. “Van” Vanderplas, Indian Rocks Beach
Linda Beth Wheeler, Key West
Back to Top


2006
Gwendolyn Palmer Adkins, Tallahassee
Matthew Gary Brenner, Orlando
P. Ause Brown Jr., Gainesville
Brian James Connelly, Vero Beach
Thomas Gene Freeman, Jr., Altamonte Springs
John Justin Kendron, Lake City
John Wesley Kozyak, Coral Gables
Janeice Trippe Martin, Naples
John Stewart Mills, Jacksonville
Larry Donald Murrell, Jr., West Palm Beach
Bryant Martin Richardson, Washington, D.C.
Douglas Julien Sale, Panama City
Charles H. Scruggs, Tampa
Stephen Russell Senn, Lakeland
Michael John Stebbins, Pensacola
Mary B. Steddom, Ocala
Julia Ann Soerpeboel, Palm Coast
Joseph Frank Summonte, Jr., Sarasota
Howard M. Talenfeld, Parkland
Elise Katherine Winters, Clearwater
Back to Top


2007
Margaret M. Anderson, Vero Beach
Rita C. Chansen, Ft. Myers
Robert Cintron, Key West
Philip Henry Elliott, Jr., Daytona Beach
Wendy Pamela Fischman, Rockville, Maryland
Walter Eugene Forehand, Tallahassee
Kelly B. Hardwick, III, Bartow
Nancy Carol Holliday-Fields, Lake City
Thomas Murray Jenks, Jacksonville
Marian Audrey Lindquist, Ft. Lauderdale
Frank Edward Maloney, Jr., Macclenny
William Leonard Penrose, St. Petersburg
Michael Robert Reiter, Lynn Haven
Elisha D. Roy, Palm Beach Gardens
Neil William Scott, Sarasota
Lawrence Dean Silverman, Miami
Deborah M. Smith, Rockledge
Susan Voight Stucker, Apopka
Rollin Eric Tomberlin, Ocala
Arthur Richard Troell, III, Crestview
Sylvia H. Walbolt, Tampa
Back to Top


2008
Debra Trevlyn Alexander, St. Augustine
Carlotta Appleman-Moniz, Panama City
Danelle Dykes Barksdale, Tampa
Morgan Ray Bentley, Sarasota
Dionne Maria Blaesing, New Port Richey
Ross Benjamin Bricker, Chicago, Illinois
Suzanne Smith Brownless, Tallahassee
Theodore Mark Burt, Trenton
Russell E. Carlisle, Ft. Lauderdale
Melanie Emmons Damian, Miami
Patricia Ann Eables, Key West
James D. Francis, Jacksonville
Robert Eugene Fridley, Gainesville
Gary Randal Gossett, Jr., Sebring
John Richard Hamilton, Orlando
Amy Christine Hamlin, Longwood
Julie Hope Littky-Rubin, West Palm Beach
William Jemison Mims, Jr., Pensacola
Ginger Allison Miranda, Ft. Pierce
Jack Arthur Moring, Crystal River
Melinda Paniagua Riddle, Naples
Back to Top


2009
Todd Clifford Brister, Panama City
Melanie Freeman Chase, Lake Mary
Judith Duggan Davidson, Bunnell
Jean M. Finks, Punta Gorda
Thomas Carlton Gano, West Palm Beach
George Michael Germann, Spring Hill
Shari Thieman Greene, Gulf Breeze
Harry Charles Greenfield, Merritt Island
Mark Edward Hill, Vero Beach
Robert C. Josefsberg, Miami
Albert Lewis Kelley, Key West
John Justin Kendron, Lake City
Heidi Davis Knapik, Ft. Lauderdale
James Anthony Kowalski, Jr., Jacksonville
Stanley Morris Krawetz, Sarasota
William James Lobb, Bartow
Shannon McKenzie Miller, Gainesville
Gregory Keith Showers, Clearwater
Twyla Lawrene Sketchley, Tallahassee
Scott Alan Stichter, Tampa
Susan Voight Stucker, Orlando
Michael J. Willis, Kalamazoo, Mich.

Back to Top


2010
Richard Lloyd Abedon, West Palm Beach
Rebeccah Lee Beller, Jacksonville
Caroline Kapusta Black, Tampa
William G. Bostick, Jr., St. Petersburg
Larry Ronald Chulock, Bradenton
Michael Jordan Cooper, Ocala
Robert Lee Dietz, Orlando
Kerry M. Donahue, Dublin, Ohio
Robert Steven Goldman, Tallahassee
Scott Douglas Krasny, Melbourne
Juliette Ellen Lippman, Ft. Lauderdale
Dana Yvonne Moore, Winter Haven
John Edward Moore, III, Vero Beach
Gordon Charles Murray, Sr., Miami
Kathleen C. Passidomo, Naples
Stephen Lee Romine, Tampa
Robert Anthony Rush, Gainesville
Raven Elizabeth Sword
, Daytona Beach
Monica Taibl, Madison
Timothy Michael Warner, Panama City
Thomas Edward Woods, Key West

Back to Top


2011
Rosemary E. Armstrong, Tampa
Neal Jonathan Blaher, Maitland
Noah Clements, Washington, D.C.
Alan Roy Crane, Boca Raton
D. Todd Doss, Lake City
William W. Fernandez, Winter Springs
Bryan Scott Gowdy, Jacksonville
Michael Halpern, Key West
Daniel Lee Hightower, Ocala
Russell Thomas Kirshy, Port Charlotte
Lawrence G. Marin, Fort Lauderdale
Troy Harold Myers, Jr., Sarasota
Valerie Erwin Prevatte, Pensacola
Benjamine Reid, Miami
Stephen Russell Senn, Lakeland
Rudolph Carroll Shepard, Jr., Panama City
Shimene Ashlie Shepard-Ryan, Port Orange
Murray Bruce Silverstein, Tampa
Margaret Mitchem Stack, Gainesville
Thomas Warren Tierney, Vero Beach
Elizabeth Willard “Bib” Willis, Tallahassee
Back to Top



2012
Edmund T. Baxa, Jr., Orlando
Steven G. Cripps, West Palm Beach
Elizabeth Geary Daugherty, Fort Lauderdale
Sandra H. Day, Spring Hill
Michael Patrick Dickey, Panama City
Daniel John Endrizal, III, Fort Myers
Arthur Don Ginsburg, Sarasota
Leslie Smith Haswell, Gainesville
Charles Patterson Hoskin, Pensacola
Myriam Irizarry, Clearwater
Suzanne M. Judas, Jacksonville
James Anthony Kowalski, Jr., Saint Augustine
Wendy S. Loquasto, Tallahassee
Melissa Lea Mackiewicz, Baltimore, Maryland
Leenette Wilhelmina McMillan-Fredriksson, Mayo
Adrian J. “Stan” Musial, Jr., Tampa
Norman L. Paxton, Jr., Fort Pierce
James F. Pollack, Miami
James Lawrence Torres, Indialantic
Deborah Lynn Wells, Bartow
Thomas Edward Woods, Tavernier
Back to Top


2013
Bridget Ann Berry, West Palm Beach
Bruce Beuford Blackwell, Orlando
Jennings Kemp Brinson, Lakeland
Mary-Ellen Cross, Gainesville
Carolyn Davis Cummings, Tallahassee
Janice Joy “J.J. Dahl, Clermont
William Kenan DeBraal, Vero Beach
Frederick J. Gant, Pensacola
Steven D. Kramer, Altamonte Springs
Janella Kayla Leibovitz, Sarasota
Maxine Master Long, Miami
Emerson Lotzia, Jacksonville
Steven Wayne Marcus, Fort Lauderdale
James D. “Jim” McDonald, Venice
Robert Allan “Bob” Pell, Port St. Joe
Tania Romaine Schmidt-Alpers, St. Augustine
Leon Claudio Skornicki, New York, New York
David Elihu Steckler, Fort Myers
Monica Taibl, Live Oak
Jeanne Trudeau Tate, Tampa
Mary Vanden Brook, Key West
Jeannine Smith Williams, St. Petersburg
Back to Top



2014
Joseph L. Amos, Jr., Orlando
Virginia Marie Buchanan, Pensacola
Karen Meyer Buesing, Tampa
Maria Frances Caldarone, Vero Beach
A. Leigh Cangelosi, Branford
Susan V. Carroll, Panama City
J. Davis Connor, Lake Wales
Sonia R. Crockett, Tallahassee
William Walker Gallogly, Jacksonville
Timothy G. Hains, Naples
Michael Harshman, Lakewood Ranch
Amy U. Hickman, Boynton Beach
David Mangiero, Miami
Joseph M. Mason, Jr., Brooksville
William Fletcher McMurry, Louisville, Kentucky
Stephen Bruce Moss, Fort Lauderdale
Jessica L.C. Rae, St. Petersburg
David J. Rodziewicz, Ormond Beach
Gary Siegel, Sanford
David Van Loon, Key West
Nancy Ericksen Wright, Gainesville

[Revised: 05-20-2014]