The Florida Bar
www.floridabar.org

30-Year Board Certified Lawyer Names by Judicial Circuit

On This Page

1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
9th
10th
11th
12th
13th
14th NA
15th
16th NA
17th
18th
19th
20th

Please Note: Not all of the lawyers submitted photos.




1st Circuit Counties: Escambia, Okaloosa, Santa Rosa, Walton
(All from Pensacola)
Civil Trial
Thomas Larry Hill
Danny L. Kepner
Fredric Gerson Levin

Tax Law
Robert D. Hart Jr.
William V. Linne
Wright Moulton
Back to Top


2nd Circuit Counties: Franklin, Gadsden, Jefferson, Leon, Liberty, Wakulla

Monticello
Jon D. Caminez, Civil Trial

Tallahassee
S. William Fuller Jr., Civil Trial
Robert Stephen Hightower, Tax Law
James P. Judkins, Civil Trial
E.C. Deeno Kitchen, Civil Trial
Back to Top


3rd Circuit Counties: Columbia, Dixie, Hamilton, Lafayette, Madison, Suwannee, Taylor
(Both Civil Trial)
Richard Bradford Davis Jr., Jasper
Bruce Wayne Robinson, Lake City
Back to Top


4th Circuit Counties: Clay, Duval, Nassau
(All from Jacksonville)
Civil Trial
Charles Wayne Alford
The Honorable Tyrie William Boyer
Thomas R. Brown
William C. Gentry
John Wayne Hogan
Charles C. Howell III
Rutledge Richardson Liles
James Curtis Rinaman Jr.
Robert F. Spohrer
James T. Terrell
Dianne Jay Weaver
Edward Alfred White

Tax Law
Thomas M. Donahoo
Michael N. Schneider
Frederick R. Short Jr.
Back to Top


5th Circuit Counties: Citrus, Hernando, Lake, Marion, Sumter

Ocala
Randy Robert Briggs, Civil Trial
Back to Top


6th Circuit Counties: Pasco, Pinellas
Belleair Bluffs
Hugh Nilsen Smith, Civil Trial

Clearwater
Civil Trial
Stephen Overstreet Cole
John M. Elias
Jeffrey Stuart O'Brien

Tax Law
John Marvin Guthrie
Julian Paul Raymond

Saint Petersburg
Civil Trial
William F. Blews
David L. Bresler
Kenneth C. Deacon Jr.
Larry David Goldstein
William C. Kaleel Jr.
Thomas D. Masterson
Peter N. Meros
Howard P. Ross
Walter E. Smith
James Beckett Thompson
Richard Edward Wolverton

Tax Law
Joel D. Bronstein
Back to Top


7th Circuit Counties: Flagler, Putnam, St. Johns, Volusia
(All Civil Trial)
Daytona Beach
William M. Chanfrau
Brian Donovan Hill
Daniel Steven Wallace

Ormond Beach
Paul A. Bernardini
James Lester Kaney

Saint Augustine
Richard Gary Rumrell
Back to Top


8th Circuit Counties: Alachua, Baker, Bradford, Gilchrist, Levy, Union
(All Civil Trial, All from Gainesville)
Neil Chonin
Ellsworth William Hoppe Jr.
Leonard E Ireland Jr.
Back to Top


9th Circuit Counties: Orange, Osceola

Orlando
Civil Trial
John W. Bussey III
Craig Cameron
James Nolan Carter
David B. King
William Lee Kirk Jr.
Karl O. Koepke
Sidney Howard Parrish
William Berry Wilson
Council Wooten Jr.

Tax Law
Thomas R. Allen
William A. Boyles
Michael James Canan
Charles Henry Egerton
Donald Frank Jacobs
Richard Monroe Robinson

Winter Park
Civil Trial
Elizabeth Hawthorne Faiella, Winter Park
Dan Hudson Honeywell, Winter Park
Holmes Russell Troutman, Winter Park

Tax Law
William Parker Battaglia
Back to Top


10th Circuit Counties: Hardee, Highlands, Polk
(All Civil Trial)
Ralph Scott Bunn, Winter Haven
Sidney Malcolm Crawford, Lakeland
John Wesley Frost II, Bartow
Robert L. Trohn, Lakeland
Louis James Williams, Lakeland
Back to Top


11th Circuit County: Dade
Civil Trial

Aventura
Thomas Patrick Ford Jr.

Coral Gables
James Curtis Blecke
Carl H. Hoffman Jr.
Steven Michael Siegfried

Miami
Edward Robert Blumberg
Gregory M. Cesarano
Jeffrey Michael Cohen
Steven K. Deutsch
Gary Devenow Fox
Alan Graham Greer
Robert Alfred Lazenby
Mark Alan Leibowitz
Harry A. Payton
Burt Edward Redlus
Stephen Frederick Rossman
Melville Stephen Smith III
Larry Scott Stewart
Joel Richard Wolpe
Stephen Neal Zack

Tax Law

Aventura
Lynn Warren Fromberg

Bay Harbor Islands
A. Jeffrey Barash

Coral Gables
Karl Lawrence Gragg
Martin Joel Nash
Sydney S. Traum

Miami
Kenneth Marc Bloom
Nicholas Manuel Daniels
Howard Wayne Gordon
Fredric Alan Hoffman
Melvin J. Jacobowitz
Jeffrey A. Kern
Donna Carol Litman
Robert E. Panoff
Henry Howard Raattama Jr.
Charles Louis Ruffner
Herbert A. Shore
Samuel Charles Ullman
Andrew H. Weinstein
Back to Top


12th Circuit Counties: DeSoto, Manatee, Sarasota

Civil Trial
Sarasota
Daniel Allison Carlton
George Robert McLain
William Eddins Partridge
Steven George Schember
L. Norman Vaughan-Birch

Venice
Robert C. Widman

Tax Law
Englewood
Harry S. Colburn Jr.

Sarasota
James Oliver Fergeson Jr.
Wayne Franklin Seitl

Venice
Michael D Horlick
Back to Top


13th Circuit County: Hillsborough

Lutz
Daniel N. Burton, Civil Trial

Tampa

Civil Trial
Michael C. Addison
Timothy Gordon Anderson
Honorable Charles Edgar Bergmann
James Richard Caldwell Jr.
William Donald Cox
Patrick Hal Dekle
Dennis Gus Diecidue
Gasper James Ficarrotta
Thomas Michael Foster
Thomas F. Granahan II
Mac A. Greco Jr.
Donald G. Greiwe
Benjamin H. Hill III
A. Woodson Isom Jr.
John Joseph McLaughlin
John Michael Murray
Thomas John Roehn
Clifford L. Somers
William J. Terry
Roger A. Vaughan Jr.
Bill Wagner
Charles Steven Yerrid

Tax Law
Bernard Alan Barton Jr.
Joseph D. Edwards
Merritt Ames Gardner
William Kalish
Back to Top


15th Circuit County: Palm Beach

Boca Raton
Lawrence Burton Friedman, Civil Trial
Thomas V. Siciliano, Tax Law

Jupiter
Stephen Gary Fischer, Civil Trial

North Palm Beach
Patrick Charles Massa, Civil Trial

West Palm Beach

Civil Trial
Theodore Babbitt
Forrest Gregory Barnhart
Robert Thomas Bergin Jr.
John Michael Burman
Charles Henry Damsel Jr.
Earl Lauder Denney Jr.
Thomas Goldstein
Lake Lytal Jr.
Alexander Myers
Joseph John Reiter
Gerald Frederick Richman
John Scarola
Christian Dietrich Searcy
Louis Marc Silber
Sidney A. Stubbs Jr.
Thomas Edward Warner

Tax Law
Thornton Montagu Henry
Martin Victor Katz
Back to Top


17th Circuit County: Broward

Hallandale
Stanley H. Beck, Tax Law

Fort Lauderdale

Civil Trial
Walter Gordon Campbell Jr.
Gordon James III
Jon E. Krupnick
Robert Dewitt McIntosh
Charles M. Prince
Terrence Joseph Russell


Tax Law
Larry V. Bishins
James Bevington Davis
Gene Kenneth Glasser
Stephen Fred Goldenberg
Martin R. Press
Joseph Glenn Young

Hollywood
Marvin Tevie Bornstein, Tax Law

Lighthouse Point
Donald A. Wich Jr., Civil Trial

Weston
Harry M. Rosen, Civil Trial
Back to Top


18th Circuit Counties: Brevard, Seminole
Longwood
James B. Byrne Jr., Civil Trial

Melbourne
S. Sammy Cacciatore Jr., Civil Trial
Dale Allen Dettmer, Tax Law
Gary Brennan Frese, Tax Law
James Homer Nance, Civil Trial
Charles Rickman Stack, Civil Trial

Merritt Island
Joe Teague Caruso, Civil Trial

Rockledge
Jon Eric Johnson, Civil Trial
Back to Top


19th Circuit Counties: Indian River, Martin, Okeechobee, St. Lucie
Fort Pierce
Chester B. Griffin, Tax Law

Stuart
Walter Jay Hunston Jr., Civil Trial

Vero Beach
Eugene J O'Neill, Civil Trial
Edward Steven Lauer, Tax Law
Charles Edgar Garris, Tax Law
Back to Top


20th Circuit Counties: Charlotte, Collier, Glades, Hendry, Lee

Bonita Springs
William N. Horowitz, Tax Law

Fort Myers
Michael Joseph Corso, Civil Trial
Kim Patrick Hart, Civil Trial
J. Jeffrey Rice, Civil Trial
T. Rankin Terry Jr., Civil Trial

Naples
Joe Bruce Cox, Tax Law
William Douglas Keith, Civil Trial
The Honorable Daniel Robert Monaco, Civil Trial

[Revised: 03-14-2013]