50-year members of The Florida Bar 1965-2015
50-year members of The Florida Bar 1965-2015
Congratulations to The Florida Bar’s 50-year Members — Class of 1965. The members of the Bar celebrate your service to the profession and your communities.
First Circuit
C. Ledon Anchors, Jr.
Ft. Walton Beach
Joe Ladon Dewrell
Shalimar
Anthony F. Mielczarski, Jr.
Pensacola
Henry Clay Mitchell, Jr.
Pensacola
H. Edward Moore, Jr.
Pensacola
Robert Leslie Stone
Pensacola
William Stephen Westermann
Destin
Second Circuit
Judge Donald R. Alexander
Tallahassee
John R. Beranek
Tallahassee
Ralph C. Datillio
Tallahassee
Robert R. Feagin III
Tallahassee
William Guy McKenzie, Jr.
Tallahassee
John Shaffner Slye
Tallahassee
Third Circuit
Thomas W. Brown
Lake City
William James Roberts, Jr.
Lake City
Fourth Circuit
John Warren Caven, Jr.
Jacksonville
Thomas M. Donahoo
Jacksonville
William Joseph Joos
Jacksonville
John Kopelousos
Orange Park
Gene Thomas Moss
Jacksonville
William Nussbaum
Jacksonville
Judge Harvey E. Schlesinger
Jacksonville
Harry L. Shorstein
Jacksonville
Silas T. Tygart, Jr.
Jacksonville
Fifth Circuit
W. E. Bishop, Jr.
Ocala
Dana P. Brigham
Mount Dora
William August Harmening
The Villages
John Patrick McElroy, Jr.
Hernando
Earle W. Peterson, Jr.
The Villages
Sixth Circuit
James Daniel Eckert
St. Petersburg
David Thomas Henniger
St. Petersburg
Homer Clyde Hobby
New Port Richey
Carl Martin Kuttler, Jr.
Clearwater
Bernard J. Lechner
Clearwater
Robert Donald Mastry
St. Petersburg
Robert Bruce McManus
Largo
Gerard Joseph O’Brien
Largo
George Marshall Osborne, Jr.
Clearwater
Thomas Warren Ruggles
Clearwater
Judge David Seth Walker
St. Petersburg
Edmund Stuart Whitson, Jr.
Clearwater
Seventh Circuit
Robert Abraham
Daytona Beach
Walter Helion Alford
Ponte Vedra Beach
Bob Burkhalter
New Smyrna Beach
Edward E. Hedstrom
Palatka
Merritt Harber Powell
Daytona Beach
Owen Douglas Wolfe, Jr.
St. Augustine
Eighth Circuit
Bennett H. Brummer
Gainesville
Chester Burt Chance
Gainesville
Charles Irvine Holden, Jr.
Gainesville
Michael J. Minerva
Macclenny
James R. Pierce
Micanopy
Ninth Circuit
William Frederick Beemer
Orlando
Lawrence W. Carroll, Jr.
Maitland
Charles R. Fawsett
Orlando
Louis Elton Feinberg
Maitland
John Edwin Fisher
Orlando
Robert Norwood Gay III
Orlando
Frank N. Kaney
Orlando
David B. King
Orlando
Karl O. Koepke
Orlando
Erik Christian Larsen
Winter Park
Michael Charles Maher
Winter Park
Bruce McEwan
Orlando
John W. Rodgers
Windermere
Judge Chester George Senf, Jr.
Orlando
John Louis Thomas II
Winter Park
William Rogers Turner
Winter Park
Charles Talley Wells
Orlando
10th Circuit
Raymond Albert Goodwill, Jr.
Winter Haven
Victor Patton Kee
Auburndale
11th Circuit
Alfonso Leo Adderly
Miami
Stephen J. Avrach
Aventura
Richard Alan Beiley
Miami
Donald I. Bierman
Miami
Simon H. Bloom, Jr.
Miami
Stephen Herschel Butter
Aventura
Edward Carhart
Miami
Jeffrey Michael Cohen
Miami
Norman Alan Coll
Miami
James F. Crowder, Jr.
Miami
Claude Dorsy
Miami
Sheppard Faber
Miami
Joseph Z. Fleming
Miami
Howard Nathaniel Galbut
Miami
Stephen Gary Hertz
Miami Beach
Judge Paul Courtney Huck
Miami
J. Bruce Irving
Miami Beach
Maurice Jay Kutner
Miami
Richard C. Lewis
Miami
Mitchell John Lipcon
Miami
Judge Jose E. Martinez
Miami
Richard Benjamin Marx
Miami
Lewis DeBlois Milledge, Jr.
Coral Gables
Elliot L. Miller
Miami Beach
Charles O. Morgan, Jr.
Coral Gables
Nicholas J. Pisaris
Miami
Warren M. Salomon
Miami
Thomas Gaylord Schultz
Miami
Barry N. Semet
Miami
Howard Anthony Setlin
Miami Beach
Sky Elliot Smith
Miami
Ronald I. Strauss
Miami
Sydney S. Traum
Coral Gables
12th Circuit
David S. Band
Sarasota
Robert Maurice Johnson
Sarasota
Anne Godsey Stinnett
Sarasota
Arthur D. Vandroff
Sarasota
Clyde Herbert Wilson, Jr.
Sarasota
13th Circuit
Thomas Michael Foster
Tampa
William Charles Frye
Tampa
Robert H. MacKenzie
Tampa
David A. Maney
Tampa
Albert C. O’Neill, Jr.
Tampa
Judge Joseph Rogers Padgett, Jr.
Riverview
Albert M. Salem, Jr.
Tampa
Charles Fargo Sansone
Tampa
Delano S. Stewart
Tampa
Stella Ferguson Thayer
Tampa
John I. Van Voris
Tampa
Judge Thomas G. Wilson
Tampa
14th Circuit
John F. Law, Jr.
Panama City
15th Circuit
Theodore Babbitt
West Palm Beach
David Howard Bludworth
West Palm Beach
Wade R. Byrd
Wellington
Walter N. Colbath, Jr.
Palm Beach Gardens
John F. Flanigan
North Palm Beach
Michael H. Gora
Boca Raton
Richard Leslie Horn
Palm Beach Gardens
Ronald Edward Jones
West Palm Beach
Charles Jay Kane
Boca Raton
B. Wayne Olivie
Delray Beach
Gerald Frederick Richman
West Palm Beach
Thomas E. Rossin
West Palm Beach
Michael Bruce Small
Palm Beach
Dennis Michael Solomon
West Palm Beach
16th Circuit
Thomas J. Dowdell III
Marathon
17th Circuit
Scott Robin Anselmo
Ft. Lauderdale
James Joseph Blosser
Ft. Lauderdale
Richard F. Burns
Pembroke Pines
Alexander A. Dow
Ft. Lauderdale
Rhea Pincus Grossman
Ft. Lauderdale
Rohan Kelley
Ft. Lauderdale
Jerome F. Pollock
Hollywood
Ronald Rosen
Hollywood
Myron Sandler
Hollywood
Thomas R. Shahady
Ft. Lauderdale
Philip S. Shailer
Hollywood
Louis S. St. Laurent
Coral Springs
18th Circuit
Stanley R. Andrews
Titusville
Thomas Gene Freeman, Jr.
Lake Mary
Malcolm R. Kirschenbaum
Melbourne
Arthur John Kutsche
Viera
Richard A. Lawrence, Jr.
Melbourne
William Calvin Potter
Melbourne
19th Circuit
Phillip G. Newcomm
Stuart
20th Circuit
Patrick Campbell Coughlan
Naples
James T. Humphrey, Jr.
Ft. Myers
Lafayette N. Ingram III
Naples
George Philip Langford
Naples
Kevin More Lyons
Bonita Springs
Alan Jay Rubinstein
Ft. Myers
Judge Hugh Ewing Starnes
Ft. Myers
50-Year Senior Counselors
Theodore Rogers Baumgardner
Winter Park
Robert J. Cotton
Westborough, MA
Caesar J. Naples
Sarasota
Ronald J. Schwartz
Bellerose, NY
Charles R.L. White
Jupiter
Out-of-State
Frederick L. Bergert
Oakton, VA
John Milton Bovis
Atlanta, GA
Russell Parsons Chubb
Thomasville, GA
Victor M. Comolli
San Juan, PR
Charles Raymond Cuddy
Riverhead, NY
Harold J. Datz
Reston, VA
Robert K. Downs
Chicago, IL
Steven Englander
San Francisco, CA
Harvey George Friedman
Washington, DC
Richard Nathan Friedman
Beverly Hills, CA
Carole Ann Gardiner
Asheville, NC
Barth Howard Goldberg
Chicago, IL
John Van Antwerp Holmes
Breckenridge, CO
Steve C. Horowitz
Charlotte, NC
John Charles Kersten
Waynesville, NC
Richard Martin Klein
Northport, NY
Richard Lee Kuersteiner
Hillsborough, CA
Gary S. Laser
Chicago, IL
Ronald Lovitt
San Francisco, CA
Eric Francis Matthies
San Francisco, CA
Ruby Burrows McZier
Washington, DC
Bernard Paul Pettie, Jr.
Malvern, OH
Jay Jeffrey Press
Parsippany, NJ
Michael Andrew Reilly
San Diego, CA
Gary Monroe Sams
Atlanta, GA
Nathan R. Silverstein
Newark, NJ
William Edward Straub
Orchard Park, NY
John Kenneth Tomlinson
Columbia, SC