The Florida Bar

Judicial Candidates for County Judge

Judicial Candidate Voluntary Self-Disclosure Statement-County Court

Through the Judicial Candidate Voluntary Self-Disclosure Statement, The Florida Bar offers judicial candidates the opportunity to provide information about themselves and their backgrounds to the public in preparation for an election.

Candidates attest to the accuracy of the information in the voluntary self-disclosure statements, but the disclosures should not be viewed as endorsements by The Florida Bar.

All judicial candidates were invited to submit a Self-Disclosure Statement by June 18. Only those who submitted a statement are listed here.

Alachua

Group 2

Craig DeThomasis

 

Brevard

Group 5

 

Broward

Group 9

Leonore M. Greller

Group 10

Robert F. “Bob” Diaz

Group 17

Group 19

Allison Gilman

John F. Phillips

Group 25

Clay

Group 2

 

Collier

Group 2

Jim Moon

Michael D. Nieman

Dominick Russo

 

DeSoto

County Judge

Danielle L. Brewer

 

Duval

Group 3

Michael Bateh

Gerald L. Wilkerson

Group 8

 

Escambia

Group 2

 

Franklin

County judge           

Barbara Sanders

Jay Gordon Shuler

 

Hardee

County judge           

David Horton

 

Hillsborough

Group 2

Lisa Allen

Adam L. Bantner II

Greg Green

Group 5

Bill Yanger

Group 8

Jack Gutman

LaShawn Strachan

 

Indian River

Group 2

Nicole Menz

Kiernan Patrick Moylan

 

Lee

Group 2

Group 7

 

Leon

Seat 3

Suzanne Van Wyk

Cydnee Brown

Liberty

County judge           

Kenneth “Ken” Hosford

 

Marion

Group 2

William “Bill” Ramputi

Sarah Ritterhoff Williams

Group 3

Tommy Thompson

Group 4

Bryon Aven

 

Miami-Dade

Group 2

Kristy M. Nunez

Group 32

Lizzet Martinez

Christopher “Chris” Pracitto

Group 33

Olanike “Nike” Adebayo

Group 40

Michael George Barket

Group 43

Milena Abreu

 

Okeechobee

County judge

Roger Azcona

Deborah M. Hooker

 

Orange

Group 11

Adam McGinnis

Doricia “Dori” Miller Rivas

 

Osceola

Group 1

Christine Arendas

Ernest Mullins

           

Palm Beach

Group 4

Lloyd Comiter

Allegra Fung

Ashley Zuckerman

Group 5

Sara Alijewicz

Richard Llerena

Jeremy Zubkoff

 

Pasco

Group 7

Kent Compton

 

Seminole

Group 2

 

 

St. Lucie

Group 1

Daryl “Ike” Isenhower

Fran Olenthia Ross

 

Sumter

County judge

Paul Militello

 

Volusia

Group 5

 

 

 

 

Circuit Map

Map provided by Escambia Clerk.
Florida Circuit Map